İçeriğe geç
Etkinlik Paylaş / Ana Sayfa / Belirli Gün ve Haftalar / YEŞİLAY HAFTASI – Sigara, Alkol Ve Uyuşturucunun Zararları

YEŞİLAY HAFTASI – Sigara, Alkol Ve Uyuşturucunun Zararları

  YEŞİLAY HAFTASI kutlama programı çerçevesinde pano ya da duyuruda kullanabileceğiniz önemli bilgileri, günün anlam ve önemini, kompozisyon ve şiirleri tek bir dosyada toparladık. İlgili word dosyasına aşağıdaki indir butonundan ulaşabilirsiniz.

  indir

  YEŞİLAY HAFTASI – Sigara, Alkol Ve Uyuşturucunun Zararları

  Yurdumuzda alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanlar 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar Derneğini kurdular. Hilâl – ay , ahdar – yeşil anlamındadır. Hilâli Ahdar, daha sonra Yeşilay adını aldı. Yeşilay Derneğinin kuruluş tarihini içine alan 1 – 7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay Haftasında alkollü içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye, bireye zararları anlatılır.

  Uyuşturucu denilince esrar, afyon, kokain, LSD gibi uyuşturma özelliği olan maddeler akla gelir. Alkollü içkiler ise içildiğinde insanı sarhoş eden her tür içkilerdir. Alkollü içki veya uyuşturucu alanlar önce rahatlık, baş dönmesi duyar, sonra sarhoş olurlar. Sarhoşlar doğru düşünüp doğru karar veremezler. Kolay suç işlerler, içkili iken araç sürenler taşıt kazalarına neden olurlar.

  Alkollü içkiler, uyuşturucular insanda zamanla alışkanlık yaratır. Alkol almayı alışkanlık haline getirenlere alkolik denir. Alkolikler kazançlarını içkiye verirler. Çevrelerini rahatsız ederler. Bu yüzden alkolikler toplum içinde sevilmezler, sayılmazlar. İçki ve uyuşturucu kullanımı aile düzenini bozar.

  Uyuşturucu ve alkollü içkiler sağlığa da zararlıdır. Vücudumuzda önemli görevler yapan beyin, mide, kalp, akciğer gibi organlar içki ve uyuşturucudan etkilenir. Ülser, siroz, felç gibi hastalıkların nedeni uyuşturucu ve alkollü içkilerdir.
  Sigara: Toplumumuzda kullanımı yaygın olan bir keyif maddesidir.

  Sigara iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere sebep olur. Akciğerde bronşları doldurur, öksürmeye yol açar. Sigaranın kansere de neden olduğu ileri sürülüyor.

  Ülkemizde uyuşturucu maddelerin yapımı, satışı, kullanılması, taşınması, bulundurulması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar suç işlemiş olur. Suç işleyenlere ağır hapis cezaları uygulanır. Uyuşturucu maddelerin bir bölümü ilaç yapımında kullanılır. Bu amaçla bazı uyuşturucu maddelerin hükümet belirli koşullarla izin verir.

  Topluma, aileye, bireye zararlı olan içki ve uyuşturucuların kullanımını eğitim yoluyla engellemek için kurulan Yeşilay Derneği’nin simgesi; beyaz üstünde yeşil bir aydır. Yeşilay Derneği Genel Merkezi, Yeşilay adlı aylık bir dergi yayınlıyor. Bu dergi düzenli olarak alkollü içkilerin, uyuşturucuların, sigaranın topluma ve sağlığa olan zararlarıyla ilgili yayın yapıyor.

  Yeşilay Haftası boyunca öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım. Kötülüklerin anası olan uyuşturucu ve alkollü içkilerden uzak duralım.

  Yeşilay Haftası ile İlgili  Güzel Sözler:

  İçki güldürür, süründürür, öldürür.
  İçki sağlığın düşmanıdır.
  İçki kötülükler doğurur.
  İçki aile bütçesini eritir.
  İçki sinir ve sindirim sistemlerini bozar.
  Alkol almak, gönüllü çılgınlıktır.
  İçkinin girdiği yerden akıl, ahlak ve utanma kaçar.
  ..

  Yeşilay Şiirleri;

  YEŞİLAY HAFTASI

   

  Yeşil temiz bir hilal
  Yepyeni doğmuş gibi.
  Ak bir bayrak üstüne
  Gelip de konmuş gibi.Bu bayrağın vatanı,
  İnananların kalbi,
  Yeşilay’ın altında
  Hepsi kaynaşmış gibi.İçkinin baş düşmanı,
  Bu yeşilaycılardır.
  Savaşları durmadan,
  Sürüp gider yıllardır.

   

  İ. Hakkı TALAS

  YEŞİLAY

   

   

  Düşmanların içinde
  İçki en korkunç olanı!
  Bin dokuz yüz yirmide
  Yeşilay Derneği’ni
  Kurmuştur Mazhar Osman.Zehir çabuk öldürür,
  İçkiler yavaş yavaş.
  Kimi zehir öldürür,
  Kimi gözden döker yaş.
  Sofrada tek içkiye
  Yer ayırma arkadaş!

  M.Necati ÖNGAY

  YEŞİLAY

   

  Yeşil bir ay bembeyaz,
  Bayrağının tek süsü.
  Sağlığımız, canımız,
  Yeşilay’ın ülküsü.Korumaya çalışır,
  Yurttaşları içkiden.
  İnsanlıktan sıyrılır,
  Çünkü sarhoş bir beden.Vatanını sevenler,
  Korumalı milleti.
  Ocakları söndüren,
  İçki, kumar illeti.

   

  İ. Hakkı TALAS

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir