Etkinlik Paylaş » Lise » Fizik » Elektriksel Potansiyel ve Potansiyel Enerji Konu Anlatımı

Elektriksel Potansiyel ve Potansiyel Enerji Konu Anlatımı

Elektriksel Potansiyel ve Elektriksel Potansiyel Enerji Konu Anlatımı; 11. sınıf ve AYT Fizik konuları içerisinde yer alır. Çok zor olmamakla birlikte formülleri ezberlemek zor ve kavramlar birbirine benzer olduğu yanlışlar yapılabilmektedir.  Bu ders içeriğini de yazalım:

  1. Elektriksel Potansiyel Enerji
  2. Elektriksel Potansiyel
  3. Yüklü iletken kürenin Elektriksel Potansiyeli
  4. İki nokta arasındaki potansiyel fark

Bu videoyu izlemeden önce  Elektriksel Kuvvet (Coulomb Kuvveti) Konu Anlatımı Video  ve Elektrik Alanı – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü Video larını mutlaka izleyiniz..

Elektriksel Potansiyel ve Elektriksel Potansiyel Enerji Konu Anlatımı içindeki ilgili Fizik Öğretim Programı 2018 içerisindeki kazanımları aşağıya listeliyorum ki boş yere gereksiz konulara çalışıp, zaman kaybetmeyin..

11.2. ELEKTRİK VE MANYETİZMA
Anahtar kavramlar: elektriksel kuvvet, elektrik alan, elektriksel potansiyel enerji, elektriksel potansiyel, elektriksel potansiyel farkı

Elektriksel Potansiyel ve Elektriksel Potansiyel Enerji Konu Anlatımı11.2.2. ELEKTRİKSEL POTANSİYEL
11.2.2.1. Noktasal yükler için elektriksel potansiyel enerji, elektriksel potansiyel, elektriksel potansiyel farkı ve elektriksel iş kavramlarını açıklar.
a) Kavramların günlük hayat örnekleri ile açıklanması sağlanır.
b) Öğrencilerin, noktasal yüklerin bir noktada oluşturduğu elektrik potansiyeli ve eş potansiyel yüzeylerini tanımlamaları sağlanır.
11.2.2.2. Düzgün bir elektrik alan içinde iki nokta arasındaki potansiyel farkını hesaplar.
11.2.2.3. Noktasal yükler için elektriksel potansiyel enerji, elektriksel potansiyel, elektriksel potansiyel farkı ve elektriksel iş ile ilgili hesaplamalar yapar.

Youtube Kanalımız: Fizik Konu Anlatımları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.