İçeriğe geç
Etkinlik Paylaş / Ana Sayfa / Lise / Fizik / el-Hazini’nin Özkütle ile ilgili Yaptığı Çalışmalar

el-Hazini’nin Özkütle ile ilgili Yaptığı Çalışmalar

  “f) el-Hazini’nin özkütle ile ilgili yaptığı çalışmalar hakkında kısaca bilgi verilir.”   2018 Fizik Programında bu ifadelerle geçen kazanımla ilgili aşağıya kısa bir özet derledim.. Bu yazıda; 2018 Fizik Programı, el hazini bilime yaptığı katkılar, el-hazini özkütle, el-Hazini’nin özkütle ile ilgili yaptığı çalışmalar, hikmetin terazisi kim icat etti, fizik, fizik bilim insanları, havanın kaldırma kuvveti, hikmet terazisini kim buldu, kaldırma kuvveti, Mizanü’l-Hikme, el hazini terazisi, program konuları işlenecektir.

  el-Hazini - özkütle - ile ilgili yaptığı çalışmalar

  Batılı bilim adamları tarafından dinamik, hidrostatik ve akışkanlar mekaniğinin öncüsü ve üstadı kabul edilen El Hâzinî; sekiz asır önce bir cismin, düşük yoğunluklu havada ağırlık kazandığını. ve yoğun havada veya suda ise ağırlığının azaldığını (temel kaldırma kuvveti ilkeleri) keşfetti..

  El Hâzinî, kimyasal maddelerin yoğunluk ve özgül ağırlıklarını ölçmek amacıyla icat ettiği hassas terazilerle, gözlem ve deneylerle kimya bilimine de önemli katkılarda bulundu..

  Öyle ki, icat ettiği ve “Mizanü’l-Hikme” (Hikmet Terazisi) adını verdiği hassas terazi ile yaptığı yoğunluk ve ağırlık ölçümleri, günümüz teknolojisi kullanılarak yapılan ölçümlerden pek farklı değildir.

  Bu terazi sayesinde, metallerin ve kıymetli taşların saf olup olmadıkları, farklı metallerden oluşan alaşımların ise karışma oranları bulunabiliyordu.  El Hâzinî’nin bilime kazandırdığı bu terazi, dönemine kadar olan terazilerden hassasiyet bakımından oldukça ileri ve üstündür.

   

   

  Abdurrahman el-Hâzinî’nin yaptığı hidrostatik terazilerle ilgili bir çizim

  (Dictionary of Scientific Biography, VII, 347)

  1118-1155

  Türkistan – Merv Şehri

  Fizik Programında yer alan diğer bilim insanlarının yaptığı çalışmaları görmek için yazının üzerindeki linke tıklayınız.

  “el-Hazini’nin Özkütle ile ilgili Yaptığı Çalışmalar” hakkında 1 yorum

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir