İçeriğe geç
Etkinlik Paylaş / Ana Sayfa / Lise / Fizik / İş Güç Enerji Çözümlü Sorular – PDF – 11. Sınıf

İş Güç Enerji Çözümlü Sorular – PDF – 11. Sınıf

  İş Güç Enerji Çözümlü Soruları testleri PDF formatında hazırlanmış olup; içerisinde ayt ve tyt de iş güç enerji çıkmış sorular, enerji ile ilgili sorular, enerji soru çözümü bulunmaktadır. Hem 9. sınıf hem de 11. sınıfta yer alan iş güç enerji ünitesi ile ilgili soru çözümlerini aşağıda paylaşıyorum.  Ünite içeriğini kısaca paylaşayım.. İş nedir? Güç nedir, nasıl hesaplanır, enerji çeşitleri, kinetik enerji, esneklik potansiyel enerjisi, mekanik enerji korumu, yay potansiyel enerji, yer çekimi potansiyel enerji, enerji kaynakları, enerji çeşitleri çözümlü soruları bu dosyada bulabileceksiniz.

  2018 Fizik Öğretim programında yer alan kazanımları aşağıda paylaşıyorum ki planlı ve düzenli çalışın. Gereksiz yerlere çalışmayın..

  11.1.6. ENERJİ VE HAREKET
  11.1.6.1. Yapılan iş ile enerji arasındaki ilişkiyi analiz eder.
  a) Kuvvet-yol grafiğinden faydalanılarak iş hesaplamaları yapılır.
  b) Hooke Yasası verilir.
  c) Grafiklerden faydalanılarak kinetik, yer çekimi potansiyel ve esneklik potansiyel enerji türlerinin matematiksel modellerine ulaşılması sağlanır.
  ç) Matematiksel hesaplamalar yapılması sağlanır.

  11.1.6.2. Cisimlerin hareketini mekanik enerjinin korunumunu kullanarak analiz eder.
  a) Öğrencilerin serbest düşme, atış hareketleri ve esnek yay içeren olayları incelemeleri ve mekanik enerjinin korunumunu kullanarak matematiksel hesaplamalar yapmaları sağlanır.
  b) Canan Dağdeviren’in yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verilir.

  11.1.6.3. Sürtünmeli yüzeylerde enerji korunumunu ve dönüşümlerini analiz eder.
  Sürtünmeli yüzeylerde hareket eden cisimlerle ilgili enerji korunumu ve dönüşümü ile ilgili matematiksel hesaplamalar yapılması sağlanır.

  Aşağıda iki link paylaşıyorum. Birincisine tıklarsanız dosyanın ön izlemesini görebilirsiniz. İkinci linkle ise dosyayı direk indirebilirsiniz. teşekkür yorumlarınızı bekliyorum..

  1.   İş Güç Enerji Çözümlü Sorular – PDF  dosyasını önizle
  2.   İş Güç Enerji Çözümlü Sorular – PDF   dosyasını aşağıdaki butonu kullanarak indir..

  Bu soruları çözdükten sonra iş güç enerji soru çözümü videosunu da yazı üzerine tıklayarak incelemek isteyebilirsiniz. 9. sınıf için Mekanik Enerjinin Korunumu Çözümlü Sorular – PDF dosyasını da incelemek isteyebilirsiniz.

  “İş Güç Enerji Çözümlü Sorular – PDF – 11. Sınıf” hakkında 11 yorum

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir