İçeriğe geç
Etkinlik Paylaş / Ana Sayfa / İlkokul / 2. Sınıf Etkinlikleri / 2. Sınıf Türkçe Okuma Anlama Etkinliği

2. Sınıf Türkçe Okuma Anlama Etkinliği

  2. Sınıf öğrencileri için okuma ve okuduğunu anlamaya yönelik seviyeye uygun okuma parçası ile 5N-1K sorularının da bulunduğu etkinliğe aşağıdan ulaşabilirsiniz. Metin aşağıda verilmiş olsa da word dokümanı olarak da aşağıdaki indir butonundan indirebilirsiniz.

  indir

  Büyük bir ormanda, küçük bir gölde su damlacıkları varmış. Bir gün bu su damlaları güle oynaya zamanlarını geçirip oyunlar oynuyorlarmış. Sıcacık gülüşüyle güneş, gökyüzünde görünmüş. Gülümseyen gözlerle ’’merhaba’’ diye seslenmiş. Su damlacıkları selamı alıp tekrar oynamaya koyulmuşlar. O sırada, ağaçlar da dallarını bir o yana bir bu yana sallıyor, adeta dans ediyormuş. Kuşlar cik cik diye ötüyor, oradan oraya uçuşuyormuş.

         Güneş, yeryüzünü sıcaklığı ile iyice ısıtmış. Kuşlar sıcaktan bunalmış. Ağaçların gölgesinde uyuklamaya başlamış. Küçük göldeki su damlacıkları sıcaktan ısınıp buharlaşmaya başlamış. Yukarı doğru çıkarken serinlediklerini fark etmişler. Dans ederek gökyüzüne doğru yükselmişler. Serinleyip tombullaşınca yerlerinden kıpırdamaları zorlaşmış. İşte o sırada, hafif bir rüzgar esmiş ve su damlaları üşüyüp el ele tutuşmuş. Bir araya gelirsek ısınırız, diyerek kocaman bir  bulut  olmuşlar. Bulutun içindeki su damlacıkları daha da ağırlaşmış. O kadar çok ağırlaşmış ki, artık kendilerini bile taşıyamaz hale gelmişler ve yeryüzüne doğru yağmur olarak yağmaya başlamışlar. Yağmur pıtır pıtır yağarken kuşlar kaçışıp yuvalarına girmiş. Ağaçlar yapraklarını şemsiye yapıp korunmaya, ıslanmamaya çalışmış.

  DEĞERLENDİRME

  1-Güneş,su damlacıklarına ne yaptı?

  2-Güneş,yeryüzünü iyice ısıtınca ne oldu?

  3-Su damlaları ne yaptı?

  4-Kuşlar ne yaptı?

  5-Su damlaları gökyüzüne çıkınca ne oldu?

  6-Orada kiminle karşılaştı?

  7-Su damlaları üşüyünce ne yaptı?

  8-Yer yüzüne ne olarak düşmeye başladılar?

  9-Okuma parçasını drama yöntemi ile canlandırınız.        yamankesim@hotmail.com

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir