İçeriğe geç
Etkinlik Paylaş / Ana Sayfa / Lise / Fizik / Üreteçin Keşfi – Galvani ve Volta’nın Bakış Açıları Arasındaki Farklar

Üreteçin Keşfi – Galvani ve Volta’nın Bakış Açıları Arasındaki Farklar

  “ç) Öğrencilerin üretecin keşfi üzerine deneyler yapan bilim insanları Galvani ve Volta’nın bakış açıları arasındaki farkı tartışmaları sağlanır.” ifadesi ile 2018 fizik programında yer alan bu kazanımla ilgili kısa bir özeti aşağıya çıkardım. Ezberlemeyin ama okumanızda fayda var.. Bu yazıda; Alessandro Volta, ayt, bilim insalnarı, elektroliz, Galvani, Galvani pili, galvaninin fiziğe katkıları, hayvansal elektrik, ilk pili kim yaptı, insan elektriği, kimyasal pil, Luigi Galvani, ösym, pil nasıl yapılır, pilin icadı, pilin keşfi, tyt, Volta, Volta pili, voltanın fiziğe katkıları, yks konularına yer verilecektir.
  GalvaniVolta

  Luigi Galvani  (1737 – 1798)

  Alessandro Volta (1745 – 1827)

  Kas ve sinir hücrelerinin elektrik ürettiğini keşfeden İtalyan fizikçi.

  Galvani, “hayvansal elektrik” teorisini, rastlantı sonucu ölü bir kurbağanın bacağındaki sinirlerin neşter ile kesildiğinde kasıldığını gözleyerek oluşturmuştu. Buna göre, canlıları oluşturan hücreler elektrik içermekteydi.

  Kendi adıyla da anılan (Volta Pili ) ilk pili keşfeden İtalyan fizikçi.

  Alessandra Volta ; bakır ve çinko madenlerini alarak aralarına tuzlu suya batırılmış süngerler yerleştirdi ve elektrik akımını elde etmeyi başardı. Böylece Volta Pili adı verilen pili buldu (1800)

  Volta, arkadaşı Galvani’nin biyolojik deneylerinin sonucu olan Hayvansal Elektrik Teorisi’ni ortadan kaldırdı.

  Fizik Programında yer alan diğer bilim insanlarının yaptığı çalışmaları görmek için yazının üzerindeki linke tıklayınız.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir