Etkinlik Paylaş » Lise » Fizik » Uluğ Beyin Gök Cisimlerinin Hareketleri ile ilgili Çalışmaları

Uluğ Beyin Gök Cisimlerinin Hareketleri ile ilgili Çalışmaları

“b) Uluğ Bey’in gök cisimleri ve gök cisimlerinin hareketleri ile ilgili çalışmalarına yer verilir.”  ifadesi ile Fizik Öğretim Programı 2018 de yer alan bu kazanım için size kısa bir özet çıkardım. Bu özeti ezberlemeyin ama biraz kulak dolgunluğu olsun.. Bu sene farklı olarak böyle bir soru gelebilir.
Uluğ Bey      Uluğ Beyin Gök Cisimlerinin Hareketleri ile ilgili Çalışmaları:

  • Uluğ Bey, Semerkant’ta bir medrese ve bir de rasathane yaptırmıştır.
  • Semerkant Medresesi ve Rasathanesi birçok âlimin yetişmesine vesile olmuş bir merkezdir. Fatih Sultan Mehmet’in daveti üzerine İstanbul’a gelen ve Ayasofya’da müderrislik yapan Ali Kuşçu da Semerkant Medresesi müderrislerindendir. Ali Kuşçu aynı zamanda Uluğ Bey’in derslerine katılmış.
  • Astronomi tarihinde, hazırlanan yıldız kataloglarının en büyüklerinden biri Ziyc-i Uluğ Bey’dir.  Bilim dünyasındaki etkinliği XX. asır başlarına kadar süren bu çalışma ile Güney yarımküredeki 48 takımyıldızı içerisinde bulunan 1018 yıldızın koordinatları en doğru şekilde tespit edilmiştir. Bu eser, teleskop bulununcaya yani Galileo’ya kadar hazırlanmış en mükemmel yıldız kataloğudur.
  • Ona göre dünyanın kendi ekseni çevresindeki dönüşü 365 gün, 6 saat, 10 dakika ve 8 saniye iken bugünkü ölçümler bunun 365 gün, 6 saat, 9 dakika ve 6 saniye olduğunu göstermektedir. 56 saniyelik bir sapma ile XV. asırda dünyanın dönüş hızını hesaplamıştır.

 

Doğum22 Mart 1394
Sultaniye
Ölüm27 Ekim 1449 (56 yaşında)
Semerkand
MeslekGökbilimci, Matematikçi

Fizik Programında yer alan diğer bilim insanlarının yaptığı çalışmaları görmek için yazının üzerindeki linke tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.