İçeriğe geç
Etkinlik Paylaş / Ana Sayfa / Lise / Fizik / Akışkanların Basıncı – Sunu – ppt

Akışkanların Basıncı – Sunu – ppt

  Akışkanların Basıncı 10. sınıf fizik öğretim programı içerisinde madde ve özellikleri ünitesi içerisinde yer alır. Katı Basıncı, Sıvı Basıncı ve Gaz Basıncı sonrasında anlatılan bu kolay ve kısa konuyu günlük hayattaki örnekler ile zenginleştirip, videolar destekledim. Her öğrenci seviyesi için kullanabileceğinizi düşünüyorum.. İçeriğinde; akışkan, akışkan basıncı, akışkan nedir, akışkanların basıncı günlük hayattan örnekler, basınç, basınç farkı, basınç kuvveti, Bernoulli İlkesi, çatılar nasıl uçar, çatıların uçması, günlük hayat, Pascal Prensibi, rüzgârlı havalarda kapıların sert kapanması, şemsiye neden havalanır, şemsiyenin ters çevrilmesi, tansiyon, uçak kanadı aerodinamik yapısı, uçak nasıl uçar var..

  Akışkanların Basıncı ile ilgili power point (ppt,pps,pptx,ppsx) sunuyu indirmek için aşağıdaki butona tıklayınız. Sunudaki youtube videolarının görüntülenebilmesi için ppt dosyası açılırken karşınıza çıkan uyarı mesajında “dış içeriği etkinleştir” seçeneği aktif yapmanız gerekmektedir.

  Akışkanların Basıncı

  ilgili kazanımları da aşağıda paylaşıyorum..

  10.2.1.2. Akışkanlarda akış sürati ile akışkan basıncı arasında ilişki kurar.
  a) Deney veya simülasyonlardan yararlanılarak kesit alanı, basınç ve akışkan sürati arasında bağlantı kurulması sağlanır.
  b) Bernoulli İlkesi’nin günlük hayattaki örnekler (çatıların uçması, şemsiyenin ters çevrilmesi, rüzgârlı havalarda kapıların sert kapanması gibi) üzerinden açıklanması sağlanır.
  c) Bernoulli İlkesi’yle ilgili matematiksel hesaplamalara girilmez.
  ç) Günlük hayatta akışkan basıncının sağlayabileceği kolaylıklar (uçakların uçması gibi) ve olumsuz etkilerine karşı alınması gereken sağlık ve güvenlik tedbirleri (yüksek süratle hareket eden araçlara yaklaşılmaması gibi) vurgulanır.
  d) Tansiyonun damarlardaki kan basıncı olduğu vurgulanarak öğrencilerin tansiyon aletinin çalışma prensibini araştırmaları sağlanır.

  Öğrencilere ödev olarak aşağıdaki pdf dosyalarını verebilirsiniz..

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir