İçeriğe geç
Etkinlik Paylaş / Ana Sayfa / İlkokul / 3. Sınıf Etkinlikleri / 3. Sınıf Hayat Bilgisi Görev ve Sorumluluklarımız Etkinlikleri

3. Sınıf Hayat Bilgisi Görev ve Sorumluluklarımız Etkinlikleri

  Hayat Bilgisi Görev ve Sorumluluklarımız Etkinliklerini 3. sınıf öğrencileri için kullanabilirsiniz. Önce aşağıdaki dosyanın sağ üst köşesine tıklayıp drive penceresinde ön izlemesine bakın, beğenirseniz açılan sayfadaki indir butonu ile indirebilirsiniz. Dosya içeriği ile ilgili bir bölümü indir butonunun altına paylaşıyoruz..

  indir

  Ülkemiz de tıpkı evimiz gibi bir bütündür. Hele bölgenin ülke açısından ayrı ayrı önemi ve özellikleri vardır. Kurtuluş savaşı sırasında vatanımızın her karış toprağı için savaşılmıştır. Atatürk’ün “Vatan bir bütündür parçalanamaz!” sözünü açıklayınız.

  Aile içinde getirilmesi gereken sorumlulukları biliyorsunuz. Aile bireyleri üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmezlerse ne olur? Aile bireylerinin mutluluğu açısından değerlendiriniz.

  Hepimizin, ailemize karşı yerine getirmemiz gereken sorumluluklarımız vardır. Aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ülkemize karşı da görev ve sorumluluklarımız vardır.    Vatandaş olarak önemli görev ve sorumluluklarımızdan biri de seçme ve seçilme hakkımızı kullanmak, diğeri de 20 yaşına giren her erkeğin askere gitmesidir. Bunları yerine getirmediğimizde insanların mutluluğu ve ülkenin geleceği açısından hangi olumsuz durumlarla karşılaşılır?

  Tüm topluma ait mallara kamu malları denir. Kamu malları denince aklınıza neler gelir? Zihin haritasını tamamlayınız.

  Türk Ceza Kanunu, özel bir kişinin malına zarar verme suçunu dört aydan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırır. (Madde 151/1).

  Bunun yanı sıra “Kamu kurum ve kuruşlarına ait, kamu hizmetine ait yer, bina, tesis ve diğer eşya hakkında “ işlenen mala zarar verme suçunu bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırmaktadır

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir