İçeriğe geç
Etkinlik Paylaş / Ana Sayfa / Eğitim Haber / Okullar Ne Zaman Açılacak? 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Ne Zaman Başlıyor?

Okullar Ne Zaman Açılacak? 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Ne Zaman Başlıyor?

  Okullar Ne Zaman Açılacak? 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Ne Zaman Başlıyor? soruları bu aralar sıkça sorulmaya başlandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk son yaptığı açıklamada da belirttiği  “Şu andaki bakış açımız okulların 6 Eylül tarihinde açılmasıyla ilgili.” gibi 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı, 06 Eylül 2021 Pazartesi günü başlayacaktır.

  Bu sorularınıza cevap verebilmek için Milli Eğitim Bakanlığının 2021 yılı çalışma takvimine bakmak gerekiyor.

  2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı Çalışma Takvimi İle İlgili 03.07.2020 Tarihli 84037561-10.06.01-E.8948074  Sayılı Bakanlığımız Genelgesinde de yazdığı gibi..

  2021-2022 eğitim ve öğretim yılı, 06 Eylül 2021 Pazartesi günü başlayacaktır.


  Pazartesi Günü Okullar Açılıyor mu? 1 Mart Pazartesi sınav olacak mı? Yüz yüze eğitime ne zaman geçilecek? soruları sabahtan beri kafamızı karıştırıyordu. Ortaya çıkan karışıklığı gidermek için Milli Eğitim Bakanlığı bir basın açıklaması yayınlayarak karmaşayı gidermeye çalıştı. İşte basın açıklaması;

  1 Şubat 2021 Pazartesi günü gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda, resmî ve özel tüm ana sınıflarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflar ile özel eğitim okul ve sınıflarında 1 Mart 2021 Pazartesi günü itibarıyla yüz yüze eğitime başlanılacağı; ayrıca illerin salgın koşullarındaki durumlarına bağlı olarak il bazlı kararların da alınabileceği kamuoyuna açıklanmıştı.
  Bu doğrultuda, Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan “İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritası”nın güncellenme takvimi ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlerin Kabine Toplantısı’nda değerlendirilecek olması nedeniyle 1 Mart 2021 Pazartesi günü eğitim öğretime geçişi planlanan resmî ve özel tüm okullarımızda yüz yüze eğitime ve sınavlara, 2 Mart 2021 Salı günü illerin salgın koşullarına göre başlanılması kararlaştırılmıştır.
  1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda yapılacak değerlendirmeler neticesinde valilik il hıfzıssıhha kurullarınca “yerinde karar” uygulamasına bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam edilecektir.
  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
  https://meb.gov.tr/basin-aciklamasi/haber/22640/tr

  27.02.2021 tarihi Saat 09.00 da İstanbul Valilik sitesinden duyurulan basın açıklaması ile pazartesi yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerin, pazartesi okula gitmemeleri, pazartesi akşamı yapılacak kabine toplantısına göre alınacak kararları takip etmeleri istendi. Fakat bu yazı eğitim sürecinden o kadar uzak biri tarafından dile getirilmiş olacak ki; öğrencilerin kafası daha çok karıştı. Mesela;

  • 01.03.2021 Pazartesi günü sınav yapılacak mı?
  • Salı gününe planlanan yazılı için kararı pazartesi gecesi öğreneceksek ne zaman çalışacağız?
  • Biz şimdi haftasonu ptesi günkü sınava mı çalışalım yoksa salı günkü sınava mı çalışalım?

  siz de kafanıza takılan soruları yorumlara yazınız?


  Resmi yazıyı aşağıya paylaşıyorum. Anlayabilen beri gelsin..

  T.C.

  İSTANBUL VALİLİĞİ

  İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

   

  OKULLARLA İLGİLİ

  BASIN AÇIKLAMASI (2021-32 )

  Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında yeni bir sürece girileceği ve bu süreçte salgının seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin de buna göre belirleneceği kamuoyunun malumudur.

  Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde 4 ayrı risk grubu (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) tespit edilerek bu risk gruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde kararlaştırılabileceği değerlendirilmektedir.

  İçişleri Bakanlığımızın 26 Şubat tarihli Genelgesiyle 1 Mart günü Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanacak Kabine’de yeni kararlar alınıncaya kadar mevcut tedbirlerin uygulanmaya devam edilmesi gerektiği bildirilmişti.

  Kabine Toplantısında eğitim ve öğretime yönelik düzenlemeler de 4 ayrı risk seviyesine göre belirlenecek olup bu nedenle 1 Mart 2021 Pazartesi günü mevcut uygulamaya (15 Şubat’tan bu yana uygulanan; birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün seviyelerinde ve tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması, 22 Ocak’tan beri uygulanan; 8. ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze sürdürülmesi) devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart 2021 Salı günü itibariyle başlanabilecektir.

  1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilimizde içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır.

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 27.02.2021 – Saat 09.00

  Kaynak:  http://www.istanbul.gov.tr/okullarla-ilgili-basin-aciklamasi

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir