Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arasındakiler gösteriliyor.
    Yeni Üye
    Çalışkan Üye

add friend PM

Standart trafik cezalarına itiraz dilekçesi

…………………… SULH CEZA MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE

İTİRAZ EDEN :
    ADRESİ :

KONUSU : Trafik Ceza Tutanağına İtiraz

AÇIKLAMALAR:
    1- Şahsıma ait ………………………. tescil plakalı araca ilişkin olarak bilgim
    dışında …/…/……. günü itibariyle trafik ceza tutanağı düzenlenmiş, bu ceza
    tutanağı …/…/…… tarihinde tarafıma tebliğ edilmiştir.

2- Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 166. ncı maddesine göre *Tescil plakasına göre tanzim edilen tutanaklar, Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde
    Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmeliği"nin
    10, 11 ve 12. nci maddelerinde belirtilen esas ve usullere göre takip ve tahsil
    edilir*.

Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller
    ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmeliği"nin 10/a maddesine göre; *Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni
    tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri
    doldurularak ilgiliye 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca tebliğ
    edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına
    gönderilir. Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. Yapılan tebligatta
    bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde
    yetkili mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile
    ilgili süreyi durdurur. Ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir*.

Tarafıma yasal süre aşıldıktan sonra tebligat yapılmış olup, bu durum yönetmelik hükümlerine aykırıdır. Bu nedenle ceza tutanağının iptali gerekmektedir.

İSTEM VE SONUÇ: Yukarıda izah olunan nedenlerden dolayı dava konusu trafik ceza tutanağının iptalene karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

Ad Soyad , İmza

EK :
    -Ceza tutanağı fotokopisi

trafocu
    Guest

Standart TÜRKİYEM

Karayolları Trafik Kanunu 116. madde uyarınca park cezası yedim ve kendime göre haklı gerekçelerle itiraz ettim.Tebliğ tarihi bir hayli geçmiş ve tarafima tebliğ edilen tebliğatın ASLI yüce mahkemeye ibraz edilmiş ,üzerinde eksik ve boş birakılmış kısımların bulunmuş olması, anında usulsüzlük hükmü olmasına rağmen ilğili Hakim tarafından dava dilekçem Trafik müdürlüğüne gönderilerek itiraza konu evrak yeniden istenmiştir.Trafik Müdürlüğünün bu aşamada göndereceği evrak ,elbette ki usüllere uygun düzenlenerek gönderilecektir.Neticede başından belli olan karar elbette RED edilmek olmuştur.Sonrasında Traji komik olaylar da ceryan etmiştir.Bağlı bulunduğum Taşitlar verği dairesine ödeme yapmak üzere gittiğimde ceza tebliğatinin fotokopisi kabül edilmeyip benden aslını istemişlerdir.Mahkeme tutanaklarını göstermeme rağmen hala aslı olmadan işlem yapamayacakları beyan edilmiştir.Sonrasında anladım ki ; söz konusu suç cezası Trafik denetleme arşivlerinde kuzu gibi yatacak ,günün birinde aracınızı satarken ‘verği borcu yoktur’ yazısı alsanız bile ruhsat işlemleriniz esnasında başınız kesin kes ağrıyacaktır. Hepten dua edelim de Otomobil camina yapiştirilan ceza makbuzu kaybolmasın.Malüm Türkiyemizde bir sürü örnekleri var.Saygılarımla.Bekir ARDA